Имам ли нужда от психотерапия?
Някои хора казват, че всички имаме нужда от психотерапия, но аз не съм толкова крайна. При всички положения психотерапията помага, когато усещаш, че повтаряш и повтаряш една и съща грешка в отношенията си или една и съща ситуация - макар и с други участници ти се случва и те изправя пред еднакъв краен резултат.
Има състояния, при която психотерапията е много силен инструмент за преодоляването им. Такива са хранителните разстройства например. При панически атаки и други соматични проявления лекарите съветват пациентите си да потърсят психологична консултация, защото тялото реагира на стреса чрез физически симптом - който може да е сърцебиене, задух и т.н.
Така че: имате ли нужда от психотерапия?
Само хора с хранителни разстройства ли приемате?
Работя с много хора с хранителни разстройства или проблеми с храненето, заради големия ми интерес по темата, но също така се срещам за консултации и при желание за терапия с хора, които работят под тежък стрес - личен и работен; при бърнаут, панически атаки и тревожности от различен тип. Работя със семейни двойки.
Колко време продължава психотерапията?
Зависи от естеството на проблема ви и личните ви нагласи. В началото на взаимните ни срещи ще говорим за Вашите очаквания и ще създадем рамка на терапията спрямо актуалния ви проблем и желанието ви за навлизане в дълбочинен анализ.
Чел/а съм много книги и знам какъв ми е проблема, но не знам как да го реша.
Осъзнаването е дълбоко личен процес, който може да се случи и като четете, но участието на психотерапевт в личните ви търсения го подпомага и ви дава възможност да видите, това, което не може да видите сам/а.
Колко често са срещите?
Обичайно са веднъж седмично в определен ден и час, към който се придържаме. Понякога, когато се налага, и в началото на лечение на хранителни разстройства може да насроча часове два или три пъти седмично.