Няколко добри книги от 2020
Това не е изчерпателен лист, но bTV радио, във „Важното, казано на глас“, ме попитаха за книгите, които тази година са ми харесали – а това е въпрос, който уважавам – това вероятно защото е свързан с храната за ума и реших да се превърнат в този пост.
Далеч не всички са издадени тази година и умишлено не слагам психологическа литература, нито пък е списъка на книгите, които съм прочела. Това е просто списък с книги, които ще останат с мен, докато други просто ще подаря.
„Женски“ книги
Елизабет Гилбърт и нейният „Град на момичета“. Написан в стила на Колет, започва безгрижно като поп-песен – или може би линди боп парче, за да стане трогателна история на един живот.
Български
Нямах представа за личноста на Бригита Йосифова, но нейните спомени за Петър Увалиев „Обещах да запомня“, които намерих на една от алеите на книгата са от най-нежните и красиви страници, които прочетох. Тъжно ми е, че Петър Увалиев не е толкова познат, колкото заслужаваме като нация – защото хората, които са известни, са снимка на обществото.
Редовната препоръка „Бакман“
Отива за „Ние срещу всички“, не за „Тревожни хора“. „Ние срещу всички“ е продължението на „Бьорнстад“ (вече като сериал и по HBO). Бакман обяви – с присъщното му отношение към публичните прояви – средноаритметично между неудобство, нежелание и талант, че ще има и трета част.
Животът е адски странно нещо. Посвещаваме цялото си време на опити да го организираме, но въпреки това най-определящи се оказват нещата, които са извън нашия контрол. Никога няма да забравим тази година. Нито най-лошото, нито най-хубавото, което се случи през нея. То ще се отрази на целия ни живот.
Криминални романи с нещо повече
Видях я като препоръка във фийда си – Жоел Дикер с „Истината за случая на Хари Куебърт“ е много повече от криминален роман.
Кулинарно
Докато правя чипс по рецептата от книгата на Ани от healtylicious.bg – „Здравословна Коледа – електронна книга с рецепти“ пиша този пост. Начинът й на снимане на храната и поднасянето на информация е забележителен – това, че книгата е електронна, да не ви спре – и има много практична информация – включително и как изглеждат различните печива, направени с различни брашна! И къде може да намерите съставките, които са ви необходими (всяка жена, търсила меласа в последния момент може да разбере защо това е толкова важно).
Разни
Албумът, разказващ историята на живота и картините на българския художник Константин Щъркелов – „Самотникът скитник“ (издание на СХГХ) – наслада, истинска наслада като текст и печат, издаден в чест на изложбата в галерията през тази година.
Философия
А книгата, която искрено ме впечатли, отвъд личните ми интереси и ме изненада, е научният труд на Силвия Серафимова „Последният месия“ – Философски предизвикателства в творчеството на Петер Весел Запфе„, посветен на норвежкия философ. Вероятно ще я умосмилам няколко години, но я чета с голямо удоволствие.
И още
Ще спомена още нещо, които не е книга, но е забележително – „Онзи вятър от първата среща“ са произведения на Йосиф Цанков, пресътворени от внука му Вили Стоянов и Михаил Йосифов. Чуйте го в Spotify например, великолепна работа. Това беше последното живо изпълнение, на което присъствах преди втория етап на социална изолация, но диска още стои в колата ми, пълен с този градски звук и красота.
– – –
Категория Биография/Автобиография
P.S. След последния момент се сетих за автобиографията на Деми Мур – „Всичко, което съм“ , която – в случай, че се чувствате комфортно да я слушате на английски – може да го направите, прочетена от нея (допълнителни точки заради дрезгавия й глас), например в Сторител
1 Comment
[…] цялото предаване, а от разговора се появи и този мой пост за книгите, които ме впечатлиха през […]
Оставете коментар