Блог

Химерата на нейния живот

Прочетох тази прелюбопитна история и тъй като не съм я срещала преди, а е метафора за това как очевидното и неочевидното са понякога в конфликт, който не изключва истината, реших да я споделя, като преди това внимателно проверих дали не е фейк нюз (защото често пъти този тип истории се оказват точно това – измислици-премислици).

Така. Историята на Лидия Феърчайлд.

Преди 8 години Лидия Феърчайлд се обръща за социални помощи към щата Вашингтон, където с цел изключване на измами от страна на получателите се изисква ДНК тест, доказващ, че децата и майката имат биологична връзка.

Лидия и бившия й мъж дават проби, които показват че мъжът е бащата, но жената не е майката.

Не е майката???

В този момент властите започват разследване, защото ако тази жена не е майката, коя е истинската майка на тези деца? Всичко изглеждало странно, защото имало хиляди доказателства, че тази Лидия е майката – снимки, свидетели, но тестовете били еднозначни. Това не е майката. Ситуацията била абсурдна. Три деца, които не се знае на кого са и майка, която не може да докаже, че са нейни, въпреки че има всички доказателства с изключение на медицински.

В същия момент Лидия е бременна с четвърто дете и това се оказва нейн късмет. Тя е поставена под непрекъснато наблюдение до раждането, а роденото дете не носи нейното ДНК!

Само един адвокат се наема да вземе делото, което държавата води срещу Лидия Феърчайлд, като той се позовава на друг случая Кийгън, в който децата в семейство нямат гените нито на майка си, нито на баща си, въпреки че са техни. Лекарите взели ДНК проби от цялото тяло на майката Керън Кийгън. Тествали кръвта й, косата и устата й, но нямало съвпадение с ДНК на синовете й. Кийгън споменала, че преди време отстранила щитовидната жлеза и лекарите намерили запазена проба от тъкан в лаборатория и въпреки че ДНКто, която би съвпадала с ДНК на синовете й, можела да е навсякъде в тялото на Кийгън, се оказало че щитовидната й жлеза съвпадала с генетичния код на синовете си.

Това било решението на мистерията.

Кийгън била своя собствен близнак. В кръвта си тя била един човек, но в други тъкани имало доказателства, че тя е комбинация от двама души. Това е рядко състояние, наречено химеризъм. Химера от един мъж и една жена близнак може да се превърне в хермафродит; ако близнаците са от един и същи пол, детето може да има петна по кожата или очите с различни цветове. В биологията на човека, химера е организъм с поне два генетично обособени типа клетки – или с други думи, един, който е жив и друг, който е неродения близнак. Но докато са в утробата на майката, две оплодени яйца се сливат, превръщайки се в един плод, който носи два различни генетични кода – две отделни нишки на ДНК. Нероденият остава невидим, но бри химерите близнакът живее микроскопично вътре в тялото като ДНК. Един близнак, напълно абсорбиращ друг в утробата, както вероятно се е случило с Кийгън и Феърчайлд, вероятно е рядкост. Но става все по-често, тъй като ин витро оплождането увеличава шанса за близнаци, а следователно и за химеризъм.

Как завършва историята на Линда? Установява се, че има покриване на ДНК с това на шийката на матката и че децата, които е родила са нейни или на близначката й, ако искате да бъдем съвсем точни.

.

Още по темата

Този материал в New Scientist, който разказва още за химеризма.

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.