Блог

Нова година, нов късмет – или не е въпрос само на късмет?

Има хубави, а има и тежки години.  Има обаче и години, в които 365 дни се изнизват без да носят усещания в амплитудите и само от нас зависи дали ще са ни донесли повече, отколкото са ни отнели. Може би най-важното и първо нещо е идентифицирането на това доколко е възможно да се случи това, което искате и замяната на нереалните цели с реални. Дори малки, изпълнението им ще донесе повече удовлетворение, отколкото стоенето в самообвиненията, че нещо не се е получило отново и отново.

  • Намирането на осъществими цели (които все отлагате понякога) ще направи годината тази, в която  (попълнете празното място)

посетихте ……

направихте ……

завършихте …….

Това например може да отлагането на разчистване на задръстен гардероб с дрехи; може да е като пътуването до Белоградчик до Салона за наивистично изкуство, което отлагах миналата година по различни причини; може да е нещо, което ви наранява, защото го отлагате – и тук са всички незавършени образования, невзети изпити и подобни. Ще си позволя да вкарам малко психоаналитична теория – научаването да жертваме комфорта за постигането на бъдещо удовлетворение е знак на порастване, на зрялост. И не за да ви успокоя, а защото просто е така – заменяйки принципа на удоволствието с принципа на реалността, вие не се лишавате от удоволствието в бъдещето, а го подсигурявате.

  • Погледа назад и признаването на грешки дава шанс да не ги повторите – или поне да е по-рядко да го правите – поне защото сте ги идентифицирали като грешки, а не като събития, които не зависят от вас, нищо че ви се случват по-често от на другите например. Така промяната започва от собственото ви поведение, което е най-често нараняващото, защото повтаряте едно и също, понякога без да отделите достатъчно време да го идентифицирате. Погледнете назад към миналата година по същото време – какъв съвет бихте си дали, какво научихте за това време? За какво се тревожихте и не се случи? Какво не знаехте, но вече знаете и би ви помогнало като знание напред?

Един много ежедневен пример – късното лягане често пъти води до уморени сутрини. Промяната на навика и целенасоченото лягане час по-рано определено ще промени сутрините ви без три чаши кафе. Толкова просто? Абсолютно простите решения често пъти са най-добрите. Създаването на полезни навици е част от това да се живее добре. Миналата година за пръв път изоставих любимите си календари заради един български продукт, планера Plant a habit, който работи също за създаване на навици и добро планиране.

  • Планиране на удоволствията. Какво ви караше да се чувствате добре миналата година? Оставете настрани дали близките ви са се забавлявали също, дали е било само веднъж, каквото и да било. Планирайте повече от същото, колкото и да не е в тренда в момента.

Редовното четене например за тези, които в момента нямат времето да го правят, е нещо, което би направило годината ви по-добро. Миналата година приятното ми откритие беше старта на Storytel, които не просто продължиха през цялото време да обновяват библиотеката, но и със заглавия, които са достатъчно добра подборка на съвременни и класически автори.

Животът е труден и епохата, в която живеем реално не е никак лека – трябва все повече – искаме или не искаме – да взимаме решения, каквито никой не е взимал преди нас – за това как да се храним, как да живеем, как да общуваме, как да се справяме със стреса, как да се справяме с несигурността на ежедневието, с връзките помежду си, как да се грижим добре за средата си, да не оставяме крайностите да ни повлекат. Но ежедневието е случва всеки ден и затова може би голямата ни цел е да живеем в мир със себе си и създавайки добър живот да създаваме добра среда. Затова и толкова важно в момента може би е хората да се научат да се грижат за себе си, за да са способни да се грижат за другите. Затова и създаването на добро ежедневие за вас ще направи годината ви добра, а може би и за околните.

И няколко допълнителни въпроса, които може да откриете : Какво би направило 2020 незабравима за вас? Какво бихте искали да промените в себе си през 2020? Изберете само едно ииии действайте.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Photo by Deva Darshan from Pexels

 

 

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.