първична рана носят не само осиновените, но и децата от сурогатни майки
Книгата Първична рана на Нанси Верие е позната на психолози, психотерапевти, осиновени и осиновители. Запитах се обаче дали размислите в нея не биха могли да бъдат пренесени и към сурогатното майчинство и се свързах с авторката на книгата, за да разбера нейното мнение.
„Краткият ми отговор е, че не вярвам в сурогатното майчинство. Вярвам, че това предпоставя в детето объркване и трудности. Казах това по телевизията още преди около 20 години. По много начини се опитваме да помогнем на възрастните да имат семейства, но малко се мисли как бебето/детето ще го преживее„, ми писа Нанси Верние.
Над двадесет години след издаването на книгата, Нанси Верие остава вярна на тезата си. „Убежденията ми за първичната рана не са се променили. Всъщност в светлината на нашите познания за ДНК, те са дори по-силни. В САЩ, осиновените наричат Първична рана тяхна „Библия“ и това е най-широко разпространената книга за осиновяването в страната„.
На български още не е публикувана втората книга по темата на Нанси Верние Coming Home To Self, която тя пише, за да отговори на въпроса „Сега след като знаем как и защо се чувстваме така, какво да направим?“.
Първична рана [кратък откъс от книгата] излиза през 1993 година на английски, и от тогава събира възхищението и неодобрението на читателите си. Това за мен показва силата й и поставянето на неудобната тема. Разбирам защо на много осиновители им е трудно да приемат, че децата им страдат въпреки всички усилия, които те полагат за тях. Самата Нанси Верние не е просто автор, който пише „по принцип“, без да познава книгата. Тя създава книгата след раждането на втората си дъщеря. Тогава се обръща към темата търсейки отговора как се чувства първата й дъщеря, която тя е осиновила, от раздялата с биологичната си майка (още в интервю с нея на английски).
Тръгнах от въпроса за психологичните ефекти върху бебето от сурогатното майчинство, наричано още „заместващо“. В напълно естественото си желание да продължат себе си, хората, които обмислят да се възползват от него може би би им помогнало да разберат по-добре бъдещото си дете и травмите, които то би имало, чрез тази книга.
Законови промени за сурогатното майчинство бяха приети на първо четене от Народното събрание през 2011, но след това заради протести на граждански организации, те бяха изоставени. В няколкото държави, в които то е разрешено и платено, то се предлага и дори търсачката на Google дава като платена текстова реклама линк към сайт в Украйна, в който може да си избереш майка.
Още по темите
Осиновяване
Сайтът на Нанси Верние, на английски, избрала съм да препраща към есетата й
ТВ интервю с Нанси Верние в три части, на английски
Смислено във всяка дума интервю с Весела Банова, психоналитик, за списание Жената днес
Попаднах на блога на Ива Лина и на неин проект за корица на книгата Първична рана и текст, написан от сърцето
Пренатално развитие
Психично развитие на още неродените
Сурогатно майчинство
Аргументите на Лидия Чорбанова в защита на сурогатното майчинство в българия
Становището против сурогатното майчинство на граждански организации
Оставете коментар